Ми рахуємо Лелек

 

Ми рахуємо Лелек

облік чисельності білого лелеки…Всього 8 година ранку, а сонце вже припікає. На небі – жодної хмаринки. Облік лелек на пробній ділянці асоціюється зі спекою, сонцем і задоволенням, коли бачиш симпатичних пташенят на добре знайомих гніздах. Гнізда дійсно добре знайомі – адже за ними я спостерігаю більше 10 років, оскільки беру участь в українській Програмі моніторингу за білим лелекою. Проте цей рік – особливий, оскільки цього року проводиться VI Міжнародний облік чисельності білого лелеки…

…І ось ми з Андрієм йдемо, рахуємо пташенят у лелечих гніздах у с. Проців, що в годині їзди від Києва, і – данина спекотній погоді – ласуємо морозивом. Андрій – мій шестирічний син, завзятий любитель обліків лелек. Ще взимку задумав зробити фотокаталог гнізд на наших пробних ділянках (останні 3 роки ми працюємо вдвох), і тепер реалізує свій задум. Поки я рахую пташенят, він старанно фотографує гніздо. Проте він невдоволений – паркан заважає зняти об’єкт як слід. А от якщо залізти мені на плечі… Тепер кадр задовільний. Записуємо кількість пташенят і номер кадру у блокнот і йдемо далі. Від гнізда до гнізда. Четверо пташенят, троє, знов четверо…
А це гніздо на повороті потребує особливої уваги. На перший погляд – найзвичайнісіньке, на стовпі, але лоток у ньому, мабуть, дуже глибокий, і пташенят, які лежать, не видно. Наче троє, та краще почекати, доки прилетять дорослі птахи. Тоді всі малі зведуться на ноги, і помилки не буде. На це варто зважати всім, хто рахує лелек. Сидимо в затінку, чекаємо… Ну так і є: аби не почекали, помилися б! П’ятеро!

Каталог фотографій гнізд білого лелеки – гарна ідея. Цікаво спостерігати, як змінюються гнізда. І те, що навколо гнізд. Дорогу заасфальтували, старі будиночки змінилися новими, дещо – навпаки, розвалюється… І лише гнізда залишаються, стають рік від року вищими. Ось це я знаю вже 11 років. Стовп раніше стояв на занедбаному подвір’ї, а зараз навколо – парканище, поруч – цілий замок. А лелеки все гніздяться. На сусідньому подвір’ї, з не меншим “замком” – штучна гніздівля на стовпі. Але порожня. Занадто близько від цього гнізда, та й підліт поганий.

Знову далі…

Останнє у нашому списку гніздо було зруйновано 2 роки тому. Та перевірити точку треба. Приємна новина: гніздо лелеки відбудували. У ньому – двоє пташенят.

Маршрут пройдений. Знову купуємо морозиво і чекаємо автобуса. Чекати довго, можна підвести підсумки… З 10 гнізд у двох – по 5 пташенят, ще у двох – по 3, у 1 – 2, в інших – по 4. Рік для лелек на цій ділянкці досить успішний. Радісно за них… і за нас. Так нескладно провести облік. Навіть шестирічна дитина може взяти в цьому участь – разом з дорослими. А які результати! Кожен, хто бере участь в обліку, додає свою частинку спостережень – і неначе мозаїка, складається картина по всій Україні. Можна простежити – від обліку до обліку – зміни чисельності лелек, успішність розмноження та інші важливі аспекти життя виду. Такі обліки бажано проводити кожен рік, та у нинішніх умовах неможливо перерахувати всіх українських лелек. Тому для того, щоб тримати під контролем стан популяції, обліки проводять на постійних пробних площах. Взяти участь у цій роботі можуть не тільки спеціалісти, а й аматори – любителі природи, школярі під керівництвом вчителів… Для цього необхідно обрати “свою” ділянку і перевіряти її один або кілька разів на рік, і надсилати інформацію координатору Програми моніторингу на адресу: Грищенку В.М., Канівський природний заповідник, м. Канів, Черкаська обл., 19000. Тим більше, що такий щорічний облік може стати вашим щорічним святом, вашою традицією, що дасть реальні наукові і природоохоронні результати. А наступного літа Ви ще встигнете взяти участь у VI Міжнародному обліку лелек – дані не тільки по пробних площах, а й навіть фрагментарні відомості про гніздування лелек становлять цінність для нього. Інформацію надсилати на ту ж адресу.

Є.Д. Яблоновська-Грищенко, Канівський природний заповідник
© Українське товариство охорони птахів 2005
http://www.birdlife.org.ua/ws-impr.htm


Создан 09 янв 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником